Bitez Tarihi

Bitez’in eski ismi “Ağaçlı” imiş, çünkü uzun dinlendirici gezilere davet eden, büyük mandalina bahçeleri arasında kalmıştır. Köy, yani asıl yerleşim alanı, sahilden biraz içeride. Bitez Yalısı köyün sahili anlamına geliyor. Burada yaşanan hüzünlü bir aşk hikayesi Çökertme türküsüne de konu olmuştur.

Birbirlerine yasak aşla bağlı olan iki genç Gülsüm ve Halil, Çökertme’den Aspat’a varmak için yola çıkarlar. Onlara yardım edeceğini düşündükleri arkadaşları aslında yemeklerine uyutucu bir bitki koyar ve iki sevgili gözlerini Bitez’de açar. Yasak aşkları ise onlarla birlikte Bitez topraklarına gömülür.

Tarihe ilişkin ayakta kalan çok fazla yapı yoktur Bitez’de. Sadece Osmanlı dönemine ait bir taş ev ve sarnıçlar bulunmaktadır. Bitez beldesinin her yıl düzenlediği yaz konserleri beldenin önemli etkinliklerindendir.

Bodrum yarımadasında sörf yapmak için elverişli bir rüzgara sahip olan Bitez, her yıl denizde rengarenk sörfçülerle bir görsel şölen sunmaktadır tatilcilere. Tenis, futbol ve basketbol sahalarının bulunduğu Bitez, hem bir modern tatil beldesi, hem de köy havasını koruyabilmiş ender tatil beldelerimizdendir. Pazar günleri yarımadadan birçok kişi brunch için burayı tercih etmektedir. Yaz akşamlarında, sahil kenarındaki sakin ve temiz yürüyüş yolu, bu yolda yer alan kafeler ve restoranlar dolup taşmaktadır. Çoğu kimseye göre, yarımadanın konaklamak için uygun yeridir Bitez.